Základní škola Cesta

Zábavná matematika

Žáci naší školy měli už druhou možnost vyzkoušet si dvouhodinovou matematiku hrou. Byly pro ně připraveny úkoly, úlohy, záhady, šifry, hry a mnoho dalšího, a to na několika úrovních. Žák si mohl vybrat, zda úkoly bude řešit samostatně, anebo s někým spojí své síly, zda se vrhne na úlohy těžšího anebo jednuššího typu. Žáci měli na výběr z přibližného počtu 50 úkolů. Někdo stihl všechny, jiný se třeba zastavil u oblíbené logické hry. Věříme, že si každý v matematice objevil to své, co ho zajímalo a bavilo. Těšíme se na další matematiku hrou!

Vaše paní učitelky

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

autor: Miriam Sulková  2019-11-14

Olympijské medaile v ZŠ Cesta

Na svatomartinské pondělí čekala naši školu velmi vzácná návštěva. Už od rána viselo ve vzduchu očekávání, kdo že nás poctí svou přítomností. Žákům celé školy odkryla další kousek našeho světa paralympijská vítězka ve vrhu koulí z roku 2008 v Pekingu paní Eva Kacanu. Paní Kacanu vedla několik besed v různých ročnících napříč naší školou a žákům tak přiblížila svět člověka odkázaného na invalidní vozík. Zvídaví žáci měli mnoho otázek různého typu a na všechny se jim dostalo vlídné odpovědi. Vyslechli jsme životní příběh paralympijské vítězky, na chvíli jsme zažili atmosféru paralympijských her v Pekingu. Žáci měli jedinečnou možnost osahat si také pravé olympijské medaile.

Po besedě přijela i paní Kateřina Fiedlerová, konzultantka APA pro Středočeský a Jihočeský kraj z Univerzity Palackého v Olomouci a společně s paní Kacanu připravily pro žáky program v tělocvičně. Žáci si tak mohli vyzkoušet sporty upravené pro tělesné handicapované osoby jako fotbal na vozíku, volejbal v sedě nebo třeba basketbal na vozíku. Z dalších sportovně kompenzačních pomůcek měli žáci možnost zkusit si jízdu na sledgi (speciálně upravené brusle pro para hokej) a viděli jízdu na handbiku.  Věříme, že si žáci i učitelé zajímavé dopoledne užili a načerpali nové zkušenosti. Velmi děkujeme Evě Kacanu i Kateřině Fiedlerové za možnosti a příběhy, s nimiž za námi přijely. Budeme se těšit na další návštěvy!

autor: Miriam Sulková  2019-11-13

Ocenění aktivity žáků ZŠ Cesta na krajské úrovni - bezpečné zastávky

V pátek proběhlo na Krajském úřadě v Českých Budějovicích slavnostní vyhlášení výsledků soutěže na ochranu životního prostředí Jihočeská ratolest.  Posuzovány byly aktivity trvalejšího rázu s déledobější udržitelností.  Žáci Cesty stanuli, v kategorii určené pro školy, na stupních vítězů. Oceněna byla jejich aktivita „bezpečné zastávky pro ptáky“, na které se ve spolupráci s městem stále podílejí. Ta byla zahájena již na jaře 2019, a v červnu děti ze školy Cesta aktivizovaly spolužáky ostatních základních a mateřských škol a s výzvou „pojďme to změnit“.  Do projektu zabezpečování čekáren MHD i dalších skleněných ploch jsou aktuálně zapojeny i další písecké základní i mateřské školy. Ve spolupráci s MÚ odborem životního prostředí se snad podaří nejen ochránit pěvce před nárazy do skel, ale i změnit i myšlení projektantů, architektů a veřejnosti v případě potřeby zabezpečení skleněných ploch.

autor: Miriam Sulková  2019-11-13

• modular wooden building: 4 classrooms, facilities, coatroom

• area of new building 282 m2

• Investment 6.300.000 CZK

You may send your donations to the account number: 2501697730/2010

THANK YOU

Current status:

• We are dealing with ČEVAK, a.s. regarding the relocation and water supply connection, which is the last step in the building permission.
  • Teplárna Písek is preparing to lay a new heat pipeline near to the area where the new school will be
  • Písek City Council approved a sale of land for our school on 3rd Ocotber

Status of the bank account:

78.691 CZK

We thank all donors.

Zasaďme Česko na ZŠ Cesta

Žáci ZŠ Cesta se ve čtvrtek připojili k celorepublikové kampani  Zasaďme Česko. Ve čtvrtek tak u řeky za tenisovými kurty „vyrostly“ tři nové stromy. Děti z první, druhé a třetí třídy vysadily a převzaly patronát nad třemi lískami tureckými.

Během hloubení jam, ochraně kmene jutou, přihnojování a zajišťování stromu jim pan inženýr Kofroň z MÚ ŽP i pracovníci Městských služeb povídali o významu stromů a jejich správném sázení a ošetřování.

Nejsou to však první stromy, díky kterým se nám bude ve městě lépe žít: před třemi lety se děti  z Cesty společně s Křesťanskou MŠ podílely na výsadbě ovocného sadu u Domovinky, poté sázely stromy s Lesy Města Písku a loni při stém výročí republiky, společně  se Sborem Církve bratrské - Elimem, sázely lípu století.

Věříme, že prožitkovými aktivitami a přispěním vlastní prací budou mít žáci trvalejší vztah k okolnímu prostředí.

autor: Miriam Sulková  2019-11-11

Nová sestava

Již několik týdnů dívky  nacvičují zajímavou sestavu a těšíme se, až budou mít příležitost nám ji celou předvést.

Více obrázků naleznete ve fotogalerii

Připravujeme se na vystoupení

Každé pondělní odpoledne se jedna z místností v ZŠ Cesta promění v menší divadelní jeviště. Žáci nacvičují a pečlvě se připravují na své vystoupení.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Vyrábění nás baví

Jsme tvořiví a nápady nám nechybí. Každý týden se těšíme, co si zase vyrobíme. Pokud vás to zajímá, můžete se k nám přidat.