Plavba na lodi Fram

Adaptační výlet 4. třídy ZŠ Cesta na Filipově Huti

V době babího léta se nalodili čtvrťáci na Fram. Polární loď kotvila na Filipově Huti. Plavba trvala 3 dny. Cílem plavby bylo utužení posádky a sžívání se s novou kapitánkou. Na lodi se hodně zpívalo (vždyť v podpalubí bylo piano), posádka často vybíhala do okolní divoké přírody (neboť kotvila na Šumavě, kde jsou husté lesy, mokré louky, divoké říčky a žijí tu vlci a rysové). Lodní kuchařka se starala o pravidelnou stravu (zdravou a chutnou). Námořníci byli spokojeni. Takto vzpomínají:

Co se mi líbilo?

• "Velice zajímavá byla cesta. Jeli jsme autobusem, vlakem a pak pěšky. Šli jsme 6 kilometrů 5 hodin."
  • "Cestou jsme hráli na policajta…  Nejvtipnější bylo, když jsem spadla do bláta."
  • "Na Vydře jsme skákali po kamenech. To se mi líbilo."
  • "Nejvíc se mi líbilo, že s námi byla fenka Agátka. A máčeli jsme si nohy v řece. Ta řeka se mi líbila."
  • "Líbila se mi chata, náš pokoj … a jak jsme hráli fotbal na chodbě."
  • "… když jsme stavěli loď ze špejlí a z modelíny a jmenovala se Protolet. (A naše se jmenovala Armatylda.)"
  • "Paralympiáda byla nejlepší, protože pro mě to poslepu bylo nejtěžší… Všichni mi pomáhali."
  • "Bavilo mě mistrovství světa ve fotbale. Nebo hra na školníka, kdy všichni sedí v kruhu a je to zábava."
  • "Ráno jsme se vzbudili a čekala na nás snídaně…. Ochutnala jsem nové jídlo od naší učitelky matematiky."
  • "S Tondou jsme šli na stezku odvahy. A taky když jsme šli na dříví na táborák. To se mi líbilo."
  • "Nejvtipnější bylo, jak nás Poli vedla a my jsme byli slepí. A Poli furt: Doleva! Dozadu!"
  • "Cestou tam se stalo spoustu věcí. Spousta bláta a vody. Bylo tam krásně. A chata se jmenovala Fram. Jednu noc jsme si zapalovali svíčky. A byly tam palandy a námořnický věci. Byla to plavba 4. třídou."

Co bylo pro mě těžké? Co jsem se naučil/a?

• "Naučil jsem se čelit výzvám – třeba chodit v noci."
  • "Nejtěžší byla stezka odvahy, byla zima, ale přesto se mi to líbilo. Nesnáším tmu, ale miluji dobrodružství."
  • "… když jsem neviděl svíčku a musel jsem jít dál. Naučil jsem se, že když se spolupracuje, tak je to lepší než sám, protože každý má jiný nápad."
  • "Nejtěžší pro mě bylo, když jsem večer usínala… Těžké bylo stejskání."
  • "Naučila jsem se zvládat smutek a naštvanost."
  • "Celé 3 dny to bylo o spolupráci."
  • "Naučil jsem se líp spolupracovat."
  • "Naučila jsem se pomáhat hendikepovanému člověku a spoustu jiných věcí."
  • "Nejtěžší byla slepárna. Šli jsme se zavázanýma očima a bylo to dost nebezpečné."
  • "Přestala jsem se bát tmy (ale trochu se ještě bojím). A trochu jsem se naučila spolupracovat s klukama (ale jen trochu!!!)"
  • "Naučila jsem se ovládat strach."
  • "Naučila jsem se víc věřit kamarádům."
  • "Ahóóój všem dobrodruhům 4. třídy. Ať se vám vydaří společná plavba školním rokem."

Oli Kabátová, kapitánka 4. třídy